Prefainvest Sp. z o.o.

Zielona Góra
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Domy niskoenergetyczne – co je odróżnia od tradycyjnego budownictwa?

Autor: Keramzytbud Sp. z o.o., publikacja: 2020-06-09

Charakterystyka domów niskoenergetycznych – najważniejsze cechy odróżniające je od domów budowanych w technologii tradycyjnej.

Dom niskoenergetyczny

Domy niskoenergetyczne – dane

Zapotrzebowanie domu na ciepło

Dom niskoenergetyczny to obiekt, który charakteryzuje się niższym zapotrzebowaniem na ciepło niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.

Zapotrzebowanie cieplarniane w domu niskoenergetycznym waha się na poziomie od 30 do 60 kWh/(m²•rok), gdy w przypadku tradycyjnego domu wartość wynosi od 90 do 120 kWh/(m²•rok).

Badania statystyczne

W 2013 r. w Polsce zostały przedstawione wyniki statystycznych badań opinii publicznej odnoszących się do energooszczędnych rozwiązań stosowanych przez Polaków:

  • Aż 64% osób ankietowanych uważa, że w przeciągu ostatniego roku zastosowało rozwiązania energooszczędne, takie jak: ocieplanie ścian czy chociażby wymiana żarówek bądź okien.
  • Natomiast 22% osób zamierza wprowadzić rozwiązania energooszczędne.
  • 12% ludzi nie zastosowało takich rozwiązań ze względów finansowych.

Baza wiedzy: Dom energooszczędny czy tradycyjny? Porównujemy

Charakterystyczne cechy domów niskoenergetycznych

  1. Stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do objętości budynku w przypadku domu energooszczędnego jest zazwyczaj niższy niż w tradycyjnych obiektach budowlanych.
  2. Dużą wagę przywiązuje się do tego, aby w takim domu można było korzystać z energii słonecznej wykorzystywanej do oświetlenia i dogrzewania pomieszczeń.
  3. W takich domach użytkuje się i korzysta się wyłącznie z wentylacji mechanicznej z rekuperacją, co oznacza odzyskanie energii zanieczyszczonego powietrza za pomocą rekuperatora.
  4. Domy energooszczędne mają dobrą izolację przegród zewnętrznych i okna, przez które nie przenika ciepło. Chodzi o to, aby jak najwięcej ciepła zostawało w domu.
  5. Aby obniżyć zużycie energii, powszechnie stosuje się pompy ciepłakolektory słoneczne, rekuperatory i gruntowe wymienniki ciepła służące do czerpania energii ze źródeł odnawialnych.
  6. Szczególną wagę przywiązuje się do miejsc, w których przerwanie ciągłości izolacji cieplnej może oznaczać tworzenie się tzw. mostków termicznych.

Domy energetyczne – podsumowanie

Domy energetyczne są mniej więcej o około 30% droższe od tradycyjnych. Jest to jednak inwestycja w przyszłość, bowiem zauważymy mniejsze zapotrzebowanie dogrzewania domu.

Są to również domy, w których czeka nas mniej napraw, ponieważ przy planowaniu ich nie ma miejsca na pomyłki i wady konstrukcyjne.

Jedną z ważniejszych cech takiego domu jest kontrolowany system wentylacji, który pozwala na utrzymanie w domu powietrza o 30-60% wilgotności czy zmniejszenia ilości kurzu i alergenów wewnątrz domu.

Budowa domów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 71 805 Firm Budujących Domy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o budowie domów